خانه / سرامیک

سرامیک

سرامیک

صنعت سرامیک در ایران از دیرباز مورد توجه مردم این مرز و بوم بوده است. و با توجه به ذوق هنری که در جامعه کهن ایران وجود داشته است. جز یکی از پرطرفدارترین حرفه های آن زمان بوده است.

در ابتدا از خاک گل ساخته و به عنوان خشت از آن در ساختمان استفاده میکند .اما بعدها به این نکته رسیدند . در صورت پختن خشت خام میتوان به خشت هایی با استقامت بیشتری دست یافت.

استفاده از این خشت ها در اواخر هزاره دوم اتفاق افتاد . مردم آن زمان توانستن در اثراتی از قبیل عمارت چغازنبیل و شوش از این خشت ها استفاده نمایند.

سپس به جهت زیبا سازی خشت ها به رنگ رو آورده و درصدد الوان سازی خشت ها برآمدند.

ایجاد رنگ

از آنجاییه که قدرت رنگ پذیری و ثبات آن روی خشت های گلی با ثبات زیادی روبرو نبود. لذا بر آن شدند که از پوشش جهت ثبات رنگ روی خشت استفاده نمایند. به مرور زمان لعاب در صنعت خشت سازی نمایان گشت. این باعث تحول عظیم در این صنعت گشت . تا جاییکه ظروف سفالی و زیبایی با لعاب هایی مختلف تهیه و ساخته شد.

از آن جمله می توان به ساغر که در کاوش های مارلیک بدست آمده اشاره کرد.

همچنین نمونه هایی از صنعت کاشی کاری ایران که در قلعه شوش بدست آمده.مربوط به ۴۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می باشد. و اکنون در موزه فرانسه موجود است.

به مرور این صنعت دچار تحول عظیم گشت . و از این محصول لعابدار در صنعت ساختمان نیز استفاده شد. بیشتر جهت تزیینات بارگاه ها و مساجد و کاخ ها نمایان گشت.  همچنین به لحاظ شکل و شمایل و ابعاد و اندازه .و به فراخور سلیقه امکان تولید آنها با کیفیت در دورانهای مختلف تغییراتی فراوان یافت.

های ساختمانی در قرون گذشته. از قطعات کوچک و در حدود یک سانت در یک سانت ساخته شد. تا حال حاضر که به مگا درحدود ۳۲۰*۲۴۰ سانت رسیده است.

این محصولات ساختمانی  به دو دسته تقسیم میشوند:

support
کمک خواستید؟
989122039733+
درخواست پشتیبانی
Please Wait
Please Wait